بلاگ

خلاصه نویسی ریاضی : نکاتی که نمیدانستید!

برای نتیجه گرفتن در آزمون ریاضی می‌بایست یادگیری صحیحی داشته باشید و به درستی مطالعه کنید و از وقت خود استفاده مناسبی داشته باشید. همانطور که می‌دانید موفقیت در ریاضی کنکور از اهمیت زیادی برخوردار است و هر سوال که به درستی پاسخ داده شود در قبولی و رتبه فرد تاثیر زیادی خواهد داشت. از راهکار مهم و اساسی در مطالعه در س ریاضی استفاده از خلاصه نویسی ریاضی است. در این مقاله قصد درباره یادگیری درست درس ریاضی و خلاصه نویسی ریاضی صحبت کرده و شما را برای آموزش صحیح و رسیدن به نتیجه دلخواه در آزمون ریاضی راهنمایی کنیم.

خلاصه نویسی ریاضی
خلاصه نویسی ریاضی

قبل از صحبت درباره خلاصه نویسی ریاضی لازم است به مطالبی راجع به مطالعه صحیح ریاضی اشاره کنیم:

مطالعه و یادگیری درست درس ریاضی

برای اینکه یادگیری درستی داشته باشید باید سر کلاس درس دقیق و کامل و به سخنان معلم خود گوش فرا دهید مفاهیم و تعاریف را درک کنید. سعی کنید تمرینات کلاسی را حل کنید تا معلوم شود چقدر یاد گرفته اید و کجا ها ضعف دارید. شما باید اول به مفاهیم کتاب درسی تان مسلط شوید و قبل از درک کامل مطالب شروع به تست زنی نکنید چون ممکن است نتوانید مبحث تدریس شده را به درستی متوجه شوید.

هنگام یادگیری در کلاس درسی اگر به سوالی بر خوردید حتما از معلم تان بپرسید تا حل شود. چون تمام مطالب ریاضی زنجیر وار به هم ربط دارند و وجود مشکل، یادگیری ادامه مطالب را مختل می‌کند. البته حل مسائل ریاضی مستلزم این است که به معلومات پایه مسلط باشید تا در حل مسئله دچار مشکل نشوید. اما در ابن باره نگران نباشید اگر حس می‌کنید از پایه مشکل دارید سعی کنید آموزش های گذشته را دوباره مطالعه کنید تا متوجه نقاط ضعف خود بشوید و آن ها را برطرف کنید.

حضور در کلاس درس

وقت گذاشتن و حضور در کلاس درس در یادگیری شما بسیار موثر است. وقتی قرار است با یکی دو ساعت حضور در کلاس یک مبحث را به خوبی یاد بگیرید پس حتی الامکان از کلاس های خود غیبت نکنید. چون اکثر اوقات دانش آموزان همان مبحثی که با گوش کردن به تدریس معلم و حل مسئله سر کلاس خیلی سریع یاد می‌گیرند اگر خودشان بخوانند ساعت ها وقت می‌گذارند و ممکن است خوب یاد نگیرند.

خلاصه نویسی ریاضی
خلاصه نویسی ریاضی

یادداشت برداری و خلاصه نویسی مطالب

چطور مطالب را خلاصه نویسی کنیم؟ یادداشت برداری در یادگیری دروس تاثیر مثبتی دارد به خصوص یادگیری درس ریاضی. هنگامی که مطلبی تدریس می‌شود و شما پس از آن اقدام به یادداشت برداری از مطلب می‌کنید این مطالب یکبار دیگر در ذهنتان مرور می‌شود و شما به مفاهیم بیشتر توجه می‌کنید. موقع یادداشت برداری سعی کنید نکاتی به نظرتان مهم می‌آید یا معلم روی آن بیشتر تاکید می‌کند بنویسید تا چکیده و خلاصه ای از مطالب در دست داشته باشید که هنگام مرور به کارتان می آید.

یادداشت کردن نکات مهم علاوه بر این که باید هنگام مطالعه انجام شود موقع تست زدن و مسئله حل مسئله نیز مهم است. وقتی شما نکته های مهم در یک سوال را یادداشت می‌کنید موقع مرور تمرین کارتان راحت تر خواهد بود. یا سر جلسه امتحان وقتی سوالی مشابه آن می‌بینید نکات کلیدی به یادتان خواهد آمد یا حداقل در حل و درک مسئله به شما کمک می‌کند. در ادامه به اهمیت خلاصه نویسی ریاضی در یادگیری و حل مسائل ریاضی می‌پردازیم.

اهمیت خلاصه نویسی ریاضی

خلاصه نویسی در هر درسی به یادگیری سریع و کامل مطلب کمک می‌کند به خصوص در یادگیری درس ریاضی از ابزار ها مهم و کاربری محسوب می‌شود. در خلاصه نویسی ریاضی می‌بایست با مطالعه مفاهیم هر جلسه تدریس شده مهم ترین نکات و تحلیل های خود از مطالب را یادداشت کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد موقع مطالعه سر درگم نشوید و سریع مطلب برای تان یاد آوری شود. اگر خلاصه نویسی درستی نداشته باشید باید کل مطالب هر فصل را مطالعه کنید و این کار وقت گیر است.

با استفاده از خلاصه نویسی می‌توانید به یادگیری و مطالعه خود قبل از آزمون سرعت بخشید. با داشتن خلاصه مطلب هنگام مطالعه هر فصل خواهید دانست که در کدام بخش ها تسلط دارید و یا کدام بخش ها احتیاج به مطالعه و صرف وقت بیشتری دارد.

بهتر است از خلاصه نویسی های خودتان برای یادگیری و مطالعه استفاده کنید چون خواندن جزوه های دیگران کار را برای تان سخت تر می‌کند یا اگر مجبور به این کارشدید دوباره جزوه را برای خود بازنویسی کنید چون مطالب خلاصه نویسی شده برای هر شخص منحصر به فرد است. در واقع چون نقاط ضعف و قوت افراد در یادگیری دروس با هم فرق می‌کند پس خلاصه نویسی هر یک نیز متفاوت خواهد بود.

خلاصه نویسی ریاضی
خلاصه نویسی ریاضی

حل تمرین و مسائل ریاضی

برای یادگیری عمیق و ماندگار مفاهیم ریاضی علاوه بر خلاصه نویسی ریاضی باید تمرین و تکرار زیادی داشته باشید. تمرینات کلاسی را سر کلاس حل کنید و اشکالات خود را رفع کنید. تمریناتی که برای منزل در نظر گرفته شده اند را جدی بگیرید و برای حل شان وقت بگذارید. در هنگام مطالعه ریاضی یک تایم محدود مثلا یک ساعت شب ها یا دو تا نیم ساعت در نظر بگیرید و به صورت مداوم هر روز ادامه دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا ذهن تان بیش از حد خسته نشود و یک یادگیری با کیفیت و مطلوب داشته باشید.

در هنگام حل ریاضی وقتی به مشکل برخوردید زود نا امید نشوید آن را یادداشت کنید و سر کلاس درس از معلم خود بپرسید. یا وقتی سوال و نکته مجهولی در ذهن تان نسبت به تمرینات دارید از هم کلاسی های تان کمک بگیرید و از پرسیدن نترسید. چه برای موفقیت در آزمون های مدرسه و چه موفقیت در کنکور، خلاصه نویسی ریاضی و حل تمرین و مسائل ریاضی بسیار مهم و تاثیر گذار است.

مرور مطالب و حل دوباره مسائل

مرور مطالبی که قبلا گفته شده راهکاری مفید است. در واقع با این کار مفاهیم در ذهن شما تثبیت می‌شوند. سعی کنید هر چند وقت یکبار هر مبحث را دوباره بخوانید و مسائل و تست های مربوط به آن را حل کنید. با خلاصه نویسی ریاضی مرور آن برای تان راحت تر خواهد بود. در هر دفعه مطالعه نکته هایی که به نظرتان مهم بوده و در حل مسئله کمک تان می‌کند یادداشت کنید. با این کار خواهید دید که سرعت و کیفیت مطالعه شما چقدر افزایش یافته است. موقع مطالعه برای یک آزمون سریع می‌توانید مباحث را جمع بندی کنید و به حل نمونه سوال بپردازید. حل درست هر سوال و تمرین به شما روحیه و اعتماد به نفس خواهد داد.

در هنگام حل مسئله سر جلسه آزمون عدد و ارقام را خوانا بنویسید تا در محاسبه اشتباه نکنید و برای اطمینان جواب های خود را مرور کنید.

تمرین تست زنی و حل سریع مسئله

  •  قبل حل هر تستی باید به مطالب مربوط به آن مسلط باشید و سپس مسئله حل کنید.
  • در ابتدا بدون در نظر گرفتن زمان و سرعت خود، سوال حل کرده و تست بزنید.
  • پس از یک مدت با گرفتن تایم و تعداد مشخص سوال به تست زنی بپردازید.
  • تکنیک های تست زنی برای حل مسائل مختلف ریاضی را یاد بگیرید و تمرین کنید.