بلاگ

بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی

درس ریاضی در همه کنکور ها یک درس استراتژیک است. دانش آموزان با سرمایه گذاری روی این درس می‌توانند پیشرفت واقعا خوبی در نتیجه کنکور داشته باشند. بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که پیش از برنامه ریزی کنکور باید بدانند.

شاید در نگاه اول درس ریاضی بسیار سخت جلوه کند و دانش آموزان از رشد و پیشرفت آهسته خود نگران باشند. برای جبران این مشکل دانش آموز باید برنامه ریزی درسی دقیقی داشته باشد. در این مقاله از آموزشگاه آنلاین ریاضی رو خط به نکات مهم بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی پرداخته‌ایم تا دانش آموزان بتوانند از آن در برنامه ریزی خود استفاده کنند.

بررسی سوالات درس ریاضی در کنکور ریاضی

در کنکور ریاضی اهمیت هیچ درسی به پای درس ریاضی نمی‌رسد. در این بخش از آزمون داوطلبان به تعدادی سوال بر اساس بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی از تمامی کتاب های هندسه پایه، هندسه تحلیلی، ریاضی پایه، حسابان یک و دو، گسسته، جبر، احتمال و آمار مدل سازی باید پاسخ دهند.

طبیعی است که تعداد پرسش های درس ریاضی در دفترچه تخصصی کنکور ریاضی بیشتر از دیگر رشته ها باشد. برای همین برنامه ریزی بر روی زمان تست زدن و تمرکز بر هر سر فصل هم تفاوت خواهد داشت.

[table id=1 /]

بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی
بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی

منابع و بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی 1401 به صورت موضوعی

تعداد درس هایی که یک دانش آموز باید برای آزمون سراسری آماده کند کم نیست. به علاوه گستردگی مطالب هم در هر درس هم بسیار زیاد است. برای همین دانش آموزان پیش از آن که وقت و انرژی خود را هدر دهند باید بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی را بدانند.

اطلاع از بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی از دو دیدگاه اهمیت دارد:

دیدگاه اول ) زمان بندی : برای حل تست های کنکور زمان محدودی در اختیار دانش آموز قرار دارد. پس باید به تسلط کافی در حل سوال دست یافته باشد تا بتواند در این زمان کوتاه به حل 55 سوال بپردازد.

دیدگاه دوم ) حفظ انگیزه : منابع آزمون در درس ریاضی کم نیست و دانش آموز باید کتاب های زیادی را مطالعه کند. برای همین است که نباید نیروی خودش را صرف مطالعه بخش های اضافه کند تا بتواند رشد صعودی خودش را حفظ کند. بنابراین اگر وقت خود را هدر نداده و در آزمون انگیزه خود را در حل سوالات از دست ندهد.

سر فصلتعداد مجاز پرسش ها
حسابان
معادله و نامعادله ۱۰ و ۱۱۲
لگاریتم ترکیبی با دترمینان۱
حد و پیوستگی یازدهم۲
حدو پیوستگی دوازدهم۲
حد و پیوستگی ترکیبی ۱۱ و ۱۲۱
لگاریتم۱
الگو و دنباله۲
تابع7
تابع ترکیبی با لگاریتم2
تابع ترکیبی با مثلثات1
مجموع20
گسسته
گراف۲
بردار۲
مربع لاتین۱
نظریه اعداد۴
ترکیبات۱
مجموع10
هندسه
چند ضلعی محاطی و محیطی۳
نیم ساز زوایای داخلی و محاسبه طول نیم ساز۲
بیضی و سهمی۱
دایره۳
ماتریس۲
مجموع18
آمار و احتمال
آمار و احتمال7

به علاوه هر درس به تناسب بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی که دارد بر روی رتبه و کارنامه نهایی تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. تاثیر این درس ها را روی تراز مشاهده خواهید کرد.

  • حسابان : 36 %
  • هندسه : 33 %
  • گسسته : 18 %
  • آمار و احتمال : 13 %

منابع این آزمون نیز کتاب های مرتبط به درس ریاضی در رشته ریاضی دوره دبیرستان نظام جدید می‌باشد:

نام کتاب درسیپایهسال چاپ
هندسه 1دهم98
هندسه 2یازدهم99
هندسه 3دوازدهم1400
حسابان 1یازدهم99
حسابان 2دوازدهم1400
آمار و احتمالیازدهم99
ریاضیات گسستهدوازدهم1400

ضریب درس ریاضی در کنکور ریاضی

 در دفترچه انتخاب رشته کنکور های سراسری واژه‌ای به نام زیر گروه وجود دارد. تطبیق رتبه داوطلب با دانشگاه و رشته مورد نظرش هم بر اساس زیر گروه ها سنجیده خواهد شد. در هر زیر گروه رشته هایی که می‌توان با دفترچه ریاضی به آن ها وارد شد قرار گرفته است.

به همین دلیل ضریب تاثیر درس ریاضی بر روی کارنامه و رتبه نهایی متغیر خواهد بود. در واقع دانش آموزان با توجه بر آن چه که علاقه دارند در دانشگاه های برتر دنبال کنند، باید هدف گذاری و برنامه ریزی خود را بر اساس این ضرایب انجام دهند.

زیر گروهضریب
1

( رشته های مهندسی، راه آهن، آمار، اقتصاد، حوزه های آموزشی، علوم فقهی، علوم تاریخی، رشته های مدیریتی، هوانوردی، معماری  و … )

4
2

( مهندسی شیمی، شیمی محض، مهندسی معدن، بهداشت محیط (HSE)، مهندسی نفت  و … )

4
3

( صنایع شیمیایی، پتروشیمیایی، الکترونیکی، جوشکاری، فنی  و… )

3

مباحث تست خیز درس ریاضی برای داوطلبان رشته ریاضی

این که یک دانش آموز کنکوری از بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی و میزان اهمیت هر مبحثی که در آزمون می‌آید بی اطلاع باشد، جز تاثیر منفی بر رتبه نهایی، نتیجه در بر ندارد.

اگر بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی در 10 سال اخیر را کنار هم قرار دهید به نکته جدید و جالبی خواهید رسید. برخی از سر فصل ها هر سال در کنکور تکرار شدند. همچنین تعداد پرسش هایی که به آن ها اختصاص داده شده کم نیست. این بدین معنا است که دانش آموزان با سرمایه گذاری بر روی این بخش ها می‌توانند نتیجه بهتری کسب کنند.

  • بخش مشتق و کاربرد مشتق : 5 پرسش
  • نظریه اعداد : 4 پرسش
  • ترکیبات : 4 پرسش
  • حد و پیوستگی : 4 پرسش

به طور میانگین از هر بخش یاد شده در بالا 4 پرسش و در مجموع 17 پرسش از 55 تست کنکور سراسری رشته ریاضی را شامل می‌شوند. بی توجهی به مطالعه این بخش ها می‌تواند تا 40 درصد تاثیر مستقیم در تراز کل را به همراه داشته باشد.

البته این که مباحث همواره در کنکور سراسری بودند دلیل نمی‌شود شما فقط تست های این بخش ها را حل کنید و از دیگر بخش ها غافل بمانید. باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید ولی روی این بخش های پر تکرار دقت بیشتری کنید تا به تسلط برسید.

بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی

5   مبحث آسان درس ریاضی در کنکور ریاضی

اگر با دید مثبت به بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی نگاه کنید، حتی می‌توانید سوال ها را هم پیش بینی کنید. در واقع این جدول تعیین کننده حد و مرز برای طراحان سوال کنکور است. آن ها حق ندارند خارج از این بخش های تعیین شده سوالی را طرح کنند.

به همین خاطر به جز بخش هایی مانند مشتق یا تابع که پتانسیل طرح سوال های پیچیده و وقت گیر را دارند، از بخش های ساده‌تر هم باید سوالاتی را مطرح کنند. سوال های بخشی مانند لگاریتم و یا آمار از الگو های حل تکرار شونده پیروی می‌کنند. به علاوه برای تشخیص روش حل و انجام حل پرسش ها به زمانی کمتر از یک دقیقه و 30 ثانیه نیاز دارید.

توابع لگاریتمی

درس لگاریتم و توابع لگاریتمی همیشه در کنکور مطرح شده است و در کنکور 1401 نیز 2 تست از آن خواهد آمد. روش های حل این توابع ساده و تکراری است. همچنین برای رسیدن به پاسخ صحیح لازم نیست خلاقیت زیادی را دانش آموز سر جلسه کنکور به خرج دهد.

چند ضلعی ‌ها

اگر چه آموزش این بخش از کلاس هشتم انجام می‌شود اما گستردگی مطالبش کم بوده و بیشتر مباحث تکراری هستند. چند ضلعی ‌ها ، محور تقارن و مرکز تقارن، توازی و تعامد ، چهار ضلعی‌ ها و خواص آن ها از جمله مسائلی است که در این بخش قرار می‌گیرند.

اگر دفترچه های کنکور را کنار هم قرار دهید خواهید دید برخی از تست های این بخش عینا چندین بار در سال های مختلف تکرار شده است. همچنین روش های حل آن ها را به نوعی تکراری و قابل پیش بینی می‌توان حساب کرد.

بردار ها

یکی از مباحث مورد علاقه دانش آموزان در ریاضی دبیرستان بردار ها هستند. مباحثی که از این سر فصل در کنکور آمده است شامل شناخت بردار ها، جمع و تفریق بردار ها و اندازه ی جمع و تفریق آن ها می‌شود.

روابط طولی مثلث ها

متاسفانه برخی از دانش آموزان روابط تالس و تشابه را به خوبی یاد نمی‌گیرند و به راحتی این تست های آسان را از دست می‌دهند. پرسش های روابط طولی مثلث ها خلاف ظاهری که دارد به کمترین خلاقیت در حل نیاز خواهند داشت. به علاوه سرعت در حل تست های آن بیشتر از مباحث دیگر است.

توان گویا

شاید عجیب باشد برای شما که بگویم آموزش و یک دور کامل خل تست های پر تکرار توان گویا کمتر از 20 ساعت آموزشی زمان می‌برد. اگر چه تنوع در پرسش های این بخش کم نیست ولی روش های حل به چند مورد ساده و قابل فهم خلاصه می‌شوند. مهمتر آن که با دستیابی به تسلط کافی در این بخش می‌توانید زیر 90 ثانیه تست را حل کنید.

توان گویا

سوالات متداول در خصوص بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی

منابع درس ریاضی کنکور ریاضی چیست؟

بودجه بندی درس ریاضی در کنکور تجربی

✅ منابع درس ریاضی برای کنکور ریاضی 1401 شامل کتاب های هندسه 1، هندسه 2، هندسه 3، حسابان 1، حسابان 2، آمار و احتمال و ریاضیات گسسته در سال های 98 تا 1400  می‌شود.

❓ آیا این بودجه بندی بر اساس کتاب های نظام جدید است؟

✅ بله.

❓ زمان استاندارد برای پاسخگویی به سوال های درس ریاضی دفترچه تخصصی چقدر است؟

✅ به طور کلی 85 دقیقه زمان برای حل 55 پرسش ریاضی در نظر گرفته شده است. زمان  کافی برای حل هر تست نیز حدود 92 ثانیه می‌باشد.

❓ کدام سر فصل ها را حذف کنم؟

✅ پاسخی برای این پرسش وجود ندارد. هر بخش اثر خودش را بر تراز نهایی و رتبه خواهد داشت پس به جای حذف بهتر است از همین الان برنامه ریزی کنید و تست بزنید تا بتوانید موفق شوید.

❓ کدام بخش ها در کنکور  حتما می‌آیند؟

✅ در واقع بر اساس بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی بخش هایی که طراحان اجازه ورود دارند تعیین می‌شود.

❓ آیا تفاوت در ضریب درس در هر زیر گروه روی تعداد پرسش ها موثر است؟

✅ خیر؛ تاثیری ندارد.

❓ آیا می‌توان زمان دفترچه عمومی را برای تخصصی استفاده کرد؟

✅ خیر.

❓ آیا در کنکور ریاضی مباحث پر تکرار وجود دارد ؟

✅ بله؛  5 سر فصل مشتق و کاربرد مشتق، نظریه اعداد، ترکیبات و حد و پیوستگی با مجموع 17 تست در کنکور پر تکرار هستند.